Serdivan Tarihi

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü

MÜDÜR

İbrahim Doğan Vekalet

Telefon : 444 54 50 - 1601/1602

E-Mail : [email protected]

 

Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün Bünyesinde, kültürel ve sosyal işler yapmaktadır. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi vatandaşlara gerekli yardımı yapmakta, özürlü vatandaşlarımız için medikal malzemeler temin etmekte, çeşitli kurumlarla işbirliği içerisinde eğitim ve sağlık çalışmaları yapmakta, Ulusal ve Uluslar arası etkinliklere destek sağlamakta, Dini ve milli bayramlar ile önemli gün ve gecelerde çeşitli etkinlikler yapmakta, piknik, şenlik ve yarışmalar ile çeşitli kültürel organizasyonlar düzenlemektedir. İş arayan vatandaşlarımıza iş bulmaları konusunda yardımcı olmakta ve Meslek Edindirme Kursları düzenlemektedir.

 

AMAÇ VE KAPSAM

Bu prosedürün amacı, Serdivan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün faaliyetlerini sorumluları ile birlikte tanımlamaktır.

 

Bu prosedür Serdivan Belediyesi’nde yapılan Sosyal İncelemeleri, Sosyal Yardımları, Sosyal Destek ve Kültürel Faaliyetler gibi işlemlerin yapılması faaliyetlerini kapsar.

 

SORUMLULAR

Bu prosedür Kültür ve Sosyal İşler Müdürü tarafından hazırlanır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ne uygunluk açısından Kalite Yönetim Sistemi Koordinatörü tarafından doğrulanır ve Belediye Başkanının onayı ile yürürlüğe girer. Bu prosedürün yürütülmesinden müdürlükte görevli olan personel sorumludur. Prosedürün kullanıcıları da müdürlükte görev yapan personeldir.

 

PRASEDÜR AYRINTISI

4.1.Sosyal İnceleme Yapmak

 

İlçemiz Sınırlarında ikamet eden yardıma muhtaç vatandaşlar sosyal yardım talepleri için öncelikle kalem personeli ile görüşürler. Kalem personeli tarafından vatandaş kimlik adres talep bilgileri alınarak belediyemizde kullanılan Bilgisayar Programı üzerine kayıt yapılır.

Bu görüşme sonunda gerekli görülür ise Kültür Sosyal İşler Sorumlusu tarafından vatandaş adresinde ziyaret edilir. Ziyaret esnasında Sosyal İnceleme Formu doldurulur.

 

 

 

4.2.Sosyal Yardımlarda Bulunmak

 

Sosyal İnceleme formu kullanılarak tespit edilen sonucunda yardıma ihtiyacı olan ailelerimize ihtiyaçları doğrultusunda 3 Ayda bir Gıda, İhtiyaçları doğrultusunda her zaman Serdivan Belediyesi Hayır çarşısından Giyim, Her sene eğitim dönemi başlangıcında önceden belirli ihtiyaç sahibi listesine göre ve eğitim dönemi başlangıcında gelen başvurulara göre Kırtasiye, yardımları yapılır.

Ayrıca Halkbankası ile yapmış olduğumuz protokolle ihtiyaç sahibi ailelere kart verilerek kendi ihtiyaçlarını istedikleri yerden karşılamaları sağlanır. Aile fert sayısına göre Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından kart limiti belirlenir. Tek kişilik aile için alt limit 100 tl her kişi için + 25 tl limit verilir.

Hasta ve Özürlüler için; Yapılan başvurularda öncelikle vatandaştan heyet raporu istenilir. Eğer yardım alacak derecede ise Sosyal İnceleme Formu Birim Sorumlusu Yardımcı Personeli tarafından doldurulur. Ayrıca bu işlem belediyede kullanılan bilgisayar programına kayıt edilir. Kültür Sosyal İşler Sorumlusu ve Kültür Sosyal İşler Müdürü tarafından yardım talepleri karşılanır. Bu kapsamda vatandaşlarımıza; Ambulans, Tekerlekli Sandalye, Akülü Araç, Hasta Bezi gibi yardımlarda bulunulur.

 

4.3.İŞKUR Hizmet Noktası ile İstihdam Sağlamak

           

İŞKUR Hizmet Noktası Sorumlusu tarafından İşkur Sitesi takip edilerek gerekli durumlarda talep açılır, İşsizlik kayıtları yapılır ve açık pozisyonlardan uygun olan pozisyonlara önceden kayıtlı olan işsizler yönlendirilir. İşkur’la imzalanan protokollerle istihdam garantili kurslar açıp herhangi bir mesleği olmayan kişileri meslek sahibi yapılır.

 

 

 

4.4.Mesleki ve El Beceri Kursları Açmak:

 

Serdivan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile birlikte Mahalle Merkezlerinde Mesleki ve El Beceri Kursları açılır. Broşür, Bilboard ve internet üzerinden kursların duyuruları yapılır. Başvurular esnasında Ön başvuru formu Birim Sorumlusu Yardımcı Personeli tarafından doldurulur. Kurslar Eylül-Haziran arasındaki bir öğretim zamanını kapsar.

 

4.5.Eğitim ve Eğlence Amaçlı Kurslar Açmak:

Yaz sezonunda içerisinde çocuk ve gençlere yönelik eğitim ve eğlence amaçlı Yüzme, Gitar, Voleybol, Basketbol, Tenis, KPSS vb gibi kurslar açılır. Gelen talebe ve imkanlara göre açılan kursların içerikleri değişebilir. Kurslar öncelikler broşür ve internet aracılığı ile duyurulur. Başvurular ön başvuru formu kullanılarak alınır. İstenen evraklar vatandaş tarafından tamamlandığında kurs kaydı yapılır.

 

4.6.Kütüphane ve İnternet Evi Hizmeti Vermek

 

Serdivan Belediyesi tarafından açılan Kütüphane ve İnternet Evinde İlçemizdeki okuma ve araştırma ihtiyacını karşılamak hizmet verilir. Kütüphaneden yaralanmak isteyen vatandaşların bilgileri alınarak Kütüphane Sorumlusu tarafından defter kaydı yapılarak üye kartı hazırlanır.

Üye kartı ile vatandaşlar kütüphaneden 15 gün içinde iade etmek koşulu ile kitap ödünç alabilirler.

Mevcut bilgisayarlarda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa Bilgisayar Kursu açılıp MEB onaylı Bilgisayar Sertifikaları verilir.

 

 

 

 

4.7.Bilgi Evi Hizmeti Vermek

 

Serdivan Belediyesi tarafından açılan Bilgi Evinde maddi durumu olmayan ilköğretim öğrencilerimizin ETÜT ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmet verilir.

Bilgi Evinden sorumlu öğretmenler tarafından Okul dönemi başlangıcında yardıma muhtaç olan çocukların etüt kayıtları alınır.

Öğretmenler tarafından yapılan program dahilinde öğrencilerle okul dönemi boyunca çalışma sürdürülür. Ayrıca üniversite öğrenci konseyleri ile işbirliği yapılarak gönüllü kardeş projesi ile maddi imkanı yeterli olmayan ve dershaneye gitmeyen öğrencilere derslerinde yardımcı olunur.

 

4.8.Ulusal Ve Uluslararası Festivaller Düzenlemek

 

Serdivan Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ulusal ve uluslar arası festivallerde tüm organizasyonlar Kültür Sosyal İşler Müdürlüğüne tarafından yapılır.

Düzenlenen Uluslararası Yamaç Paraşütü Festivalinde yurtdışından gelen sporcu misafirlerin konaklama, ulaşım, yeme içme, programları festival başlamadan önce Kültür Sosyal İşler Sorumlusu tarafından programlanır.

 

Her yıl Düzenlenen Ulusal Uçurtma Şenliğinde katılımcıların kullanımına sunmak üzere uçurtmalar Serdivan Belediyesi tarafından temin edilir.

Festivalden önce uçurtma şenliğinde kullanılan uçurtmalar Kültür sosyal işler Sorumlusu ve Kültür Sosyal İşler Müdürü tarafından temin edilir. Etkinlik alanı düzenlenir. Etkinlik Alanının temizliği, katılımcıların alana ulaşımının sağlanması organizasyonları yürütülür.

 

 

 

 

4.9.Dini ve Milli Günlerde Etkinlik Düzenlemek

 

Milli Bayramlardan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Serdivan Belediyesi ve Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen bir etkinlikle kutlanmaktadır.

Serdivan İlçe Milli Eğitim tarafından düzenlenen organizasyonla Türkiye’ye 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamak üzere farklı ülkelerden çeşitli yaş gruplarında öğrenciler getirilmektedir. Serdivan Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ekibi tarafından gelen misafir öğrencilerin ilçemizdeki öğrencilerle beraber bu bayramı en iyi bir şekilde kutlamaları için her yıl değişebilen programlarla etkinlikler organize edilmektedir.

Dini Günler ve Bayramlarda;

Dini günlerde camilere lokum dağıtımları yapılır. Bayramlarda personelle bayramlaşma programları düzenlenir.

Bu bayramlaşma programlarının düzenlenmesi, alan hazırlanması Kültür Sosyal İşler Ekibi tarafından yapılır.

 

4.10.Özel Gün Programları Düzenlenmek

 

Anneler Günü, Öğretmenler Günü ve Kadınlar Günü gibi özel günlerde Kültür Sosyal İşler Müdürlüğünü tarafından organizasyon düzenlenir.

Anneler Günü ve Kadınlar Gününde belediyemize ait düğün salonunda onlara özel bir etkinlik tertip edilir. Etkinlik belediye anonsu, broşür ve internet aracılığı ile  halkımıza duyurulur. Başkan ve Meclis Üyelerinin katılımı ile kutlama yapılarak katılımcılara çiçek takdim edilir. Sonrasında katılımcılara Eğlence amaçlı serbest zaman ayrılır.

Öğretmenler Gününde Belediye Başkanımız okul ziyaretlerinde bulunarak öğretmenlerimize Başkanımız tarafından hediyeler takdim edilir.

İlçemiz sınırlarında sivil toplum kuruluşlarının yapmış olduğu etkinliklere altyapı desteği sağlamak

 

4.11.Yarışma ve Turnuvalar Düzenlemek

 

Her yıl Serdivan’ı içeren bir konuda ödüllü resim yarışması düzenlenir. Bu yarışmalarda katılımcılar belirlenen eğitim gruplarına göre ayrılır. İlçemizdeki okullara yarışma konusunu ve zamanını içeren resmi yazı gönderilir. Bilboard, Broşür ve internet üzerinden ilana çıkılır.

Milli Eğitim tarafından resim öğretmenlerinden bir heyet zamanı dolan yarışma sonrasında resim seçmelerini gerçekleştirir. Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanımızın Okul Müdürlerinin katılımıyla ödül programı düzenlenir. Dereceye girenler açıklanılarak ödülleri takdim edilir.

Ayrıca her yıl düzenli olarak Satranç İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Satranç turnuvasına salon temini, turnuva ödülleri temini gibi gerekli altyapı desteği sağlanır.

 

4.12.Personel Pikniği Düzenlemek

 

Her yıl yaz döneminde personelimizin kaynaşması amacıyla personel ve ailelerinin katılımıyla belediye pikniği düzenlenir. Ulaşım, yeme içme, eğlence, temizlik organizasyonlarından Kültür Sosyal İşler Sorumlusu ve ekibi sorumludur.

 

4.13.Kayıt oluşturmak ve Güncellemek

 

Serdivan Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne Belediyemiz evrak Kayıt Sistemi üzerinden gelen yazıları Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sistemine ve Gelen Giden Evrak Defterine geliş tarihi,  konusu ve ilgili makam bilgileri Kalem Personeli tarafından kayır edilir.

 

İLGİLİ DÖKÜMANLAR

1-5393 Sayılı Belediye Kanunu

2-657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu

3-5018 sayılı Kamu Mali Kontrol Kanunu,

4-4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu,

5-4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu

Daha fazla okumak için tıklayınız