Haberler

Taşın da Bir Ruhu Vardır, İncinir

En ilgisiz insanda bile Osmanlı kültürünü ve tarihini tanıma arzusu uyandıran, edebiyat camiasının usta isimlerinden Dursun Gürlek, Osmanlı’dan günümüze adab-ı muaşeret kurallarını Serdivan Ajans’ın yeni sayısında anlatıyor.

İnsanların birbirlerine “Beyefendi ve Hanımefendi” şeklinde hitap ettiği Osmanlı kültürünün unutulmaması gerektiğinin altını çizen Gürlek, nezaket kuralları gereği “Bir taşa rastlasan eğilerek al, kenara koy, ayağını vurarak kenara itme, onun da bir ruhu vardır” dedi

 

Hayata Dair Tüm Detaylar Serdivan Ajans’ın Yeni Sayısında 

 

Aylık Şehir Kültürü Gazetesi Serdivan Ajans, 17.sayısında eşsiz lezzet Aşure ile ağzınızı tatlandırıp, dopdolu ve özgün içeriğiyle yüzünüzde tatlı bir tebessüm bırakacak.

Müzikten yemek kültürüne, geleneksel sanatlardan kitap&film seçkisine kadar aradığınız her şey Serdivan Ajans'da sizleri bekliyor.

 

Notasız Bestekar; Mersiyehan Sebilci Hüseyin Efendi

 

Nota bilgisi olmadan dönemin en meşhur bestekarları arasına adını yazdıran Mersiyehan Sebilci Hüseyin Efendi’nin hayat hikayesinin yer aldığı Müzik Kültürü köşesinde sevgiye adanmış bir kalbin büyüklüğüne şahit olacaksınız.

Hem Mersiyehan hem de Sebilci olarak anılmasına dair tüm ayrıntıların yer aldığı bu köşede ayrıca Muharrem ayının önemi ve Ümit Yaşar Oğuzcan’ın yazdığı “Beni Kör Kuyularda” adlı şarkının hüzünlü öyküsü de yer alıyor.

 

Hz Nuh’(AS) tan Günümüze Aşure

Sevgi ve paylaşma olarak kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Aşure’nin zahmeti ve bereketinin anlatıldığı gazetede ayrıca dört sayfalık kitap ve film seçkisi de yer alıyor.

Konu ile ilgili Serdivan Belediyesi'nden yapılan açıklamada; Serdivan Ajans 17. Sayısı'nın  Serdivan Belediyesi’nin yanı sıra  Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi'nden ücretsiz olarak temin edilebileceği belirtilirken; ayrıca gazetenin issuu.com/serdivanajans adresinden de dijital olarak takip edilebileceği bildirildi. 

 0  1 Google +0