Haberler

Serdivan’ın Zirvesinde 1 Gün İçinde 40 Kişiyle 2 Kamyon Çöp Toplandı

Serdivan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ilçe genelindeki temizlik faaliyetlerine devam ediyor.

Karların erimesiyle birlikte cadde ve sokaklarda biriken toz, çamur ve çöpleri temizlemek için kapsamlı bir çalışma başlatan Serdivan Belediyesi temizlik ekipleri uluslararası yamaç paraşütü festivaline ev sahipliği yapan Kırantepe’de de tüm personeli ile çöp toplama çalışmalarına başladı.

Tabiata ve Hayvanların Yaşam Alanlarına Zarar Veriyor

Özellikle hafta sonları festival alanını piknik yapmak için kullanan vatandaşların, piknik yaptıktan sonra çöplerini alana bırakması nedeniyle hoş olmayan görüntüler ortaya çıkarken, çevreye atılan plastik ve metal çöpler tabiata ve yabani hayvanların yaşamlarına zarar veriyor.  Etrafa saçılan cam şişeler ise özellikle güneşli günlerde yangına sebep olmasıyla yeşil alanlar için tehlike arz ediyor.

Kutu Teneke 300 Yıl, Plastik Poşet 1000 Yılda

Bir teneke kutunun 300 yılda, bir plastik poşetin 1000 yılda bozunarak doğaya karıştığını belirten belediye yetkilileri, aslında doğaya atılan çöplerin  %75’inden fazlasının geri dönüştürülebilir malzemelerden oluştuğunu söylediler.

Doğayı Korumak Ancak Herkesin Duyarlı Olmasıyla Mümkün

Şehrin tanıtılmasına büyük katkı sağlayan Kırantepe’de oluşabilecek çevre kirliliğinin önüne geçmek için Serdivan Belediyesi temizlik ekipleri planlı bir şekilde çalışmalarına devam ederken, Belediye’den yapılan açıklamada, doğanın sadece belediye eli ile tek başına korunamayacağı belirtilerek, vatandaşlardan şehrin nefes kaynağı olan yeşil alanlarda çevre temizliğine karşı daha duyarlı olmaları istendi.

40 Kişiyle 2 Kamyon Çöp

40 kişilik ekiple yapılan temizlik çalışmaları kapsamında, 2 kamyon dolusu çöp toplanırken, festivalin yapıldığı alan ve yamaçların çöplerden arındırılmaya devam edileceği belirtildi.

 

 0  1 Google +0