Haberler

Serdivan’da Alternatif Müzik Rüzgârı

Serdivan Fikir Sanat Akademisi'nde kültür-sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen alternatif müzik ziyafetine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Farklı tarzı ve geniş repertuvarı ile alternatif müziğin sevilen sanatçısı Sedat Anar’ın verdiği konseri akademi meydanında yaklaşık 300 kişi takip etti.

Türkiye’de alternatif müzik akımının önemli temsilcisi olarak öne çıkan Anar, Niyazi Mısri, Yunus Emre gibi büyük divan şairlerinin eserlerine yaptığı bestelerini katılımcılarla birlikte seslendirdi. 

3000 yıllık müzik aleti ‘santuru’ büyük ustalıkla kullanan sanatçıya kardeşi Selahattin Anar da erbanesiyle eşlik etti.

Sanatçı Sedat Anar hakkında Türkiye’nin önemli isimlerinden yapılan bazı değerlendirmeler şöyle:

“Genç müzisyen Sedat Anar, üçüncü albümünde Niyazi Mısri ve Yunus Emre’yi selamlıyor. Notalarla çıktığı bu yolculuğunda hakikatin sesini bu âşıkların nefesiyle işitmeye, işittirmeye çalışıyor. Besteleriyle onların sözüne can katıyor.”

Semih Kaplanoğlu – Yönetmen / Yazar

“Hz. Mevlana, ‘müzik, Allah’ın dilidir’ der. Sedat Anar’ı, kendisine eşlik eden kadim saz Santur’uyla, tenburuyla, defiyle (erbane), Yunus Emre’den ve Niyazî Mısrî’den yaptığı o giz dolu besteleri dinlerken bu cümle dolaşıp duruyor gönlünüzde Anar. Sadece Santur denilen o otantik sazı kullanmıyor, ‘teknik’ sınırlara sıkışan bir icracı olmuyor; kadim bilgelik geleneğimizin ârif şâirlerinden yaptığı neşveli bestelerle, bizi yeniden kadim olanla buluşturuyor. Sedat Anar, müziğimizin evrensel değerlerinden biri olmaya aday."

Sadık Yalsızuçanlar – Yazar

Sedat Anar'ın müziği, bizi lahuti alemlere çağırıyor. İnsanı kendi iç âleminde derinleşmeye, kendi iç sesleri ile yüzleşmeye ve nihayetinde durup dinginleşerek kâinatın o büyük ritmine ayak uydurmaya davet ediyor.

Kemal Sayar – Psikiyatrist / Yazar

Niyazi Mısri ve Yunus ilahileriyle besteler yapan, ilhamı kaynağından çeken genç bir sanatçı, santur çalıyor, birçok çalgı çalıyor Sedat Anar. Onun bestelerini dinlerken, ortak sevdiklerimizin nefesini birlikte içimize çekerken, birlikte güzelleşebilenlerin soya sopa dayanmayan akrabalığına şahitlik ediyorum.

Leyla İpekçi - Yazar

Şehrin kültürel faaliyetlerine yön veren Serdivan Fikir Sanat Akademisi’nin yetkilileri, bu gibi etkinliklerinin devam edeceğinin haberini verdi.

 

 0  1 Google +0