Haberler

Şerbet İçmeyen Nesle Aşina Değiliz

Ajans Serdivan 21. sayısında Osmanlı Mutfağının bilinmeyenlerini sizlerle paylaşıyor.

Aylık şehir kültürü gazetesi sloganıyla her sayıda farklı konu ve konukları sayfalarında misafir eden Ajans Serdivan’da bu ayki ana konu; “Osmanlı mutfağı ve yemek kültürü.”

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Bilgin ile gerçekleştirilen röportajda Bilgin; Osmanlı tıbbında perhizden şifa kaynağı şerbete, balık tüketiminden İstanbul’un vazgeçilmezleri arasında yerini uzun süre koruyan sakatat dükkanlarına kadar birçok konuyu okurlarıyla paylaşıyor.

Osmanlı’da Perhize Önem Verilirdi

Prof. Dr. Bilgin, bilinenin aksine Osmanlı mutfağında perhize çok büyük ehemmiyet verildiğini belirtirken, Osmanlı’nın seçkin konaklarının mutfaklarında perhiz işini çok iyi bilen aşçıların görev yaptığını söyledi.

Osmanlı’nın şifa kaynağı şerbet kültürünün günümüzde ne yazık ki mevcut olmadığını belirten Bilgin, şerbetin yerini gazlı içeceklerin aldığını, bunların yaygınlaşması ve tüketiminin artması ile birlikte hastalıkların da arttığını ifade etti.

Bir Kahve Fincanın Hikayesi

Ajans’ta yer alan hikayeler ise sizi hem tebessüm ettirecek hem de düşündürecek. Süvari ve Yılan kıssası ile önyargıya farklı bir bakış açısı sunulurken, bir kahve fincanının hikayesini ise fincanın kendisinden dinleyeceksiniz.

Her sayısında farklı yörelere ve illere konuk olan Ajans’ın bu ayki durağı ise Samsun. Samsun’a yolunuz düşerse; ne yenir, nerede oturulur ve ne dinlenir bu sayıda öğrenebilirsiniz.

Evvel Zaman İçinde

Ajansın "evvel zaman içinde" köşesinin bu ayki konusu ise 'Paranın dünden bugüne serüveni'. Ajans 1.Dünya Savaşı sonrası ekonomik buhran yaşayan ve adeta paranın kölesi olan Avrupa’nın kriz dönemine de ışık tutuyor.

Konu ile ilgili Serdivan Belediyesi’nden yapılan açıklamada; isteyen herkesin Serdivan Ajans’ın 21. sayısını Serdivan Belediyesi ile Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nden ücretsiz olarak temin edilebileceği belirtilirken; ayrıca gazetenin issuu.com/serdivanajans adresinden de dijital olarak takip edilebileceği bildirildi.

 0  1 Google +0