Haberler

İstihdam Seferberliğine Kafeler Caddesi’nden Destek

İstihdam Seferberliği kapsamında İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK İl Müdürü Erhan Çavuş ile birlikte Serdivan’daki kafe ve restoran işletmecileriyle bir araya gelen Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, istihdam noktasında devletin işverenlere birçok konuda kolaylıklar sağladığını ifade ederek bu hususları işyeri sahipleri ile paylaşmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Serdivan’ın Bacasız Sanayisi

Kafeler Caddesi’nin, işgücü ve ekonomik anlamda Serdivan’ın bacasız sanayisi olduğunu belirten Başkan Alemdar, caddedeki tüm işletmelerin modern, hijyenik ve nezih ortamlarda vatandaşlara hizmet verdiğini dile getirerek, sektörel anlamda kalite çıtasının her geçen gün daha da yukarılara taşındığını söyledi.

Serdivan Şehrin Misafirhanesi

Hizmet sektörünün iş dünyasında küçümsenemeyecek derecede önemli bir potansiyele sahip olduğuna da değinen Alemdar, “Ortak dili oluşmuş nadir sektörlerden bir olan hizmet sektörünü bir meslek olarak görmemiz ve bu sektöre destek vermemiz gerekir. Hızla değişen ve gelişen Serdivan, hizmetlerin yanı sıra kafeleri ve restoranları ile bu şehrin misafirhanesi olmuştur.” dedi.

Nitelikli Eleman Sıkıntısına Merhem Olalım

İstihdam programı hakkında işletmecilere bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ise 2016 yılı itibari ile işverenlerden 38 bin açık iş gücü talebi aldıklarını ve bunun 18 binini karşıladıklarını belirterek işverenin nitelikli işgücü talebini karşılamak adına 2017 yılında yeni bir adım attıklarını söyledi. Kaya; “Siz gençleri işe alın, onlara işi öğretin, onları yetiştirin. Yeni eleman yetiştirme maliyetini İŞKUR olarak biz finanse edip, nitelikli eleman sıkıntısına merhem olalım” dedi.

Amacımız Sektörlere Destek Olmak

SGK İl Müdürü Erhan Çavuş ise Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan söz ederek “Şu an Sakarya’da uygulanmakta olan 9 çeşit teşvik planı var. Bu uygulamalardaki amacımız hem kayıt dışı istihdamı azaltmak hem de sektörler üzerindeki işçi ve sigorta maliyetlerini azaltmaktır. İşletmeleri, ayakları üzerinde durabilmeleri ve daha da güçlenmeleri için teşviklerden faydalanmaya davet ediyoruz.” dedi.

Devletin işverene sağladığı imkanların önemine değinen dernek üyeleri de istihdam seferberliğine destek olmaktan memnuniyet duyacaklarını belirterek, İŞKUR İl Müdürlüğü ve SGK ile koordine içerisinde gerekli çalışmaların yürütüleceğini ifade ettiler.

 0  1 Google +0