Haberler

Herkes Bütünün Parçasıdır

Sakarya Üniversitesi’nin final haftasında olması nedeniyle daha önceki ziyaretlerde gönüllü olarak yer alan üniversite öğrencilerinin katılamadığı programda Başkan Alemdar’la birlikte mahalle gönüllüleri, Köprübaşı Mahallesi’nde yaşayan ve küçük yaşta yakalandığı hastalık nedeni ile evde yatarak tedavi görmeye devam eden 40 yaşındaki Fecrettin Öz’ün evine misafir olmuştu. Esentepe’deki ziyarette ise bu kez mahalle sakinlerinden Ayşe Turan ve Emine Aydın’ı ziyaret etti.

Bütünü Ayakta Tutan Şahsiyetler Göz Ardı Edilemez

Mahallede yaşayanların eviyle, camisiyle, çarşısıyla, kahvehanesiyle, çeşmesiyle, parkıyla büyük bir bütünü oluşturduğunu; bu bütünü ayakta tutan unsurun ise insan olduğunu dile getiren Alemdar, insan unsurunun da hayatın her noktasında asla göz ardı edilemeyecek öneme sahip olduğunu belirterek; başta mahalle sakinleri olmak üzere imamından muhtarına, çocuklarından esnafına kadar herkesin bu bütünün önemli bir parçası olduğunu ifade etti.

Mahallenin Sevinci, Hüznü Ortaktır

Ayrım yapmaksızın mahalleliden gelen talepleri değerlendirdiklerini, mahallelerde oluşan birlik ve beraberliğin yerel yönetimlere sorunların halledilmesi noktasında pratik yararlar sağladığını belirten Alemdar “Mahallenin sevinci de üzüntüsü de ortaktır. Bayramlar, düğünler, ölüm ve hastalıklar müşterek katılımlarla gerçekleşir. Mahalle Gönüllüleri uygulamamızla da müşterek katılımları özelden genele çıkarmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Gönüller Arasında Köprü Kuruyoruz

Mahalle Gönüllüleri uygulaması ile mahalle kültürünün zaman içerisindeki dönüşümünü mercek altına aldıklarını, unutulmaya yüz tutmuş mahalle mekanlarını, şahsiyetleri, gelenek ve görenekleri tekrar canlandırmak istediklerini belirten Alemdar, “Kendi değerleri üzerinde hareket etmeyen milletlerin vizyon üretmeleri zordur. Geçmişten gelen değerlerimizle ve sorumluklarımızla hareket ederek şehirlerin kalbi olan mahallelerin geleneksel dokusunu oluşturmaya çalışıyoruz. Uygulamanın hayata geçirildiği günden itibaren bize katılan ve en önemlisi de gönüller arasında köprü kurmamıza yardımcı olan tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

 0  1 Google +0