Haberler

Fikir Sanat Akademisi Aktif Şehircilik Hareketidir

Aylık şehir kültürü gazetesi Serdivan Ajans 19. sayısıyla yeniden okurlarıyla buluştu. Şehir Kültürü’nü bu ayki manşetine taşıyan Serdivan Ajans, konuyu Mimar Sinan Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Ökten ile kimlik, mimari ve estetik alt başlıklarıyla ele aldı.

Şehir kültürünü, toplumun kimliğinin tezahür ettiği ve arkasında ciddi bir değerler sistemi olan, o sistemden motivasyonunu ele alan bir biçimler ve eylemler bütünü olarak tanımlayan Prof. Ökten, şehircilik kavramını şu cümlelerle izah ediyor:

Bu şehirden eğitim alacağım ama sonra bu birikimimle bu şehre bir şeyler katmaya çalışacağım. Mesela Serdivan Fikir Sanat Akademisi böyle aktif şehircilik hareketidir.”

Yalnızlaşan Bir Deha

Birbirinden değerli isimlerin anlatıldığı müzik kültürü köşesinde bu ay, kendi yaptığı müzikleri dahi duyamayan Beethoven’ı konu edinen Serdivan Ajans, geleneksel sanatların anlatıldığı köşe de ise okurlarına, “Fırçalarla Tarih” başlığıyla minyatür sanatını tanıtıyor.

Gazete, Türkiye ve Dünya gündemine dair yeni gelişmelerin de bulunduğu ilgi çekici konulara yer verirken, Kitap&Film eki ile birbirinden farklı konulardaki film ve kitapları da bir araya getirdi.

Anadolu İle Özdeşleşen Lezzet “Keşkek”

Ayrıca herkesin beğenisini kazanan ve adı Anadolu ile özdeşleşen Keşkek yemeğini, Yemek Kültürü köşesinde bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili Serdivan Belediyesi’nden yapılan açıklamada; isteyen herkesin Serdivan Ajans’ın 19. sayısını Serdivan Belediyesi ile Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nden ücretsiz olarak temin edilebileceği belirtilirken; ayrıca gazetenin issuu.com/serdivanajans adresinden de dijital olarak takip edilebileceği bildirildi.

 0  1 Google +0