Haberler

AB Türkiye'yi Şantajla Suçluyor

Prof. Dr. Ziyaüddin Serdar, Uluslararası Fikir ve Sanat Konferansları kapsamında Serdivan'a geldi.

 

2012 yılından bu yana gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası etkinliklerle adından söz ettiren Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi, filozof Simon Critchley'den sonra Müslümanların bilgesi olarak anılan Ziyaüddin Serdar'a ev sahipliği yaptı.


Pakistan asıllı, Londra Şehir Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ziyaüddin Serdar'ın konuşmacı olarak katıldığı  "İslam, Terörizm ve Müslümanların Durumu" başlıklı konferansın moderatörlüğünü ise Süheyb Öğüt yaptı.

 

Akademik çevrelerin yanı sıra meraklılarının da yoğun ilgi gösterdiği konferansta, İslam ve Terörizm kavramlarının son dönemlerde sıkça birlikte anılmasından doğan sonuçlar ele alınarak, bu sonuçların Müslümanların durumu üzerine etkileri tartışıldı.

 

TÜRKİYE İKTİDAR OLABİLECEK GÜCE SAHİP

 

İktidar olabilmek için güce sahip olunması gerektiğine vurgu yapan Serdar, ‘’İktidar birine verilmez, iktidarı sen alırsın. DAEŞ iktidarın tanımını çok iyi biliyor. Bir adamın kafasının koparılmasından daha etkileyici bir şey olmadığını tüm dünyaya göstererek İslam ile şiddeti bağdaştırıp terörizm propagandası yapıyor Böylesi bir iktidarla nasıl mücadele edebileceğimizi bilmezsek Batı’nın İslamofobi politikalarına sürekli mağlup oluruz.Avrupa Birliği Türkiye’yi şantaj yapmakla suçlayarak Türkiye’ye vize vermek istemiyor. Neden? Çünkü AB’yegöre Türkiye, Suriyeli mülteciler için 6 milyar Dolar yardım talep etmekle şantaj yapmış oluyor. Peki neden kimse 3 milyon Suriyeliye Türkiye’nin kapılarını açtığından bahsetmiyor? Batı’nın düşünme şekli bu. Irkçı zihniyetle hareket ederek bir karmaşa yaratıp Türkiye’nin iktidar olmasına engel olmak. Türkiye iktidar olabilecek güce sahip.’’ dedi.
 

BATININ İNŞA ETTİĞİ BİR CEHALET VAR

 

21. Yüzyılda İslam dininin gelmiş olduğu noktaya da değinen Serdar, belirsizlik ve cehaletin çok baskın hale geldiğini belirterek batı tarafından inşa edilmiş bir cehaletin varlığından söz etti.

 

DAEŞ MODERNİTENİN BİR PARÇASI

 

İslam denildiği zaman terörizm ile direk olarak bağlantı kurulduğunu dile getiren Serdar, DAEŞ’in aslında modernitenin bir parçası olduğunu ama İslam’ın bir parçası olmadığını ve asla da olamayacağını belirterek sadece Batı’da değil Müslümanlar arasında bile Şeriat kavramının DAEŞ gibi yanlış algılandığını söyledi. 
 

 

FİKİR SANAT AKADEMİSİ GİBİ KURUMLARIN SAYISININ ARTMASI LAZIM

 

Ziyaüddin Serdar gençlerin sorularına cevap bulunması gerektiğini ifade ettiği konuşmasında "Postnormal zamanda yolumuzu bulmak için gençlerin sorularına cevaplar bulmalıyız. Bu noktada Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi gibi kurumlar çok önemli bi görevi yerine getiriyor. Bu tarz kurumların sayılarının arttırılması lazım" diye konuştu.

 

AKADEMİNİN YENİ DÖNEM AÇILIŞINI Ziyaüddin Serdar YAPACAK

 

Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi'nin 14 Mart pazartesi günü yeni dönem açılışını Prof. Dr. Ziyaüddin Serdar yapacak. Serdar'ın yüksek lisans ve doktora öğrencilerine vereceği "İslam, bilim ve kültürel ilişkiler" konulu dersle Fikir ve Sanat Akademisi yeni döneme merhaba diyecek.

 

 0  1 Google +0